Микола Петрович

«Мала циганка впала на коліна і почала молитися»

Mikola Petrowitsch Bljaschuk

У селі Мельники Камінь-Каширського району, недалеко від польського кордону, ми розмовляємо з Миколою Петровичем Бляшуком, який народився 1929 року.
Він не ром, але розповідає нам, що до Другої світової у селі мешкала одна ромська сім’я. Голова сім’ї був ковалем, який робив для селян сокири й ножі.

Час від часу до його сім’ї приїжджали таборами інші роми. «Ці німці, вони і євреїв стріляли, і циганов стріляли». Одного дня, як розповідає Микола Петрович,  окупанти схопили доньку ромів і хотіли її розстріляти. А вона тоді почала читати «Отче наш»: «Та циганочка впала на коліна і стала молиться «Отче наш», по-нашому, значить. А ті говорять: «А що, ти християнка?» Каже: «Я християнка». І її не розстріляли. І вона осталася жива». Сім’я коваля після того залишила село.

Микола Петрович не міг нам пояснити, чи знали загарбники на той момент, що молода дівчина – циганка. Їх здивування, що вона християнської віри, може вказувати на те, що німці прийняли її за єврейку. Однак з інтерв’ю стало зрозуміло, що навіть у цьому маленькому селі було відомо про масове винищення як ромів, так і євреїв. Голова сільради вірно служив німцям і суворо попереджав жителів села, щоб не переховували у себе євреїв, інакше будуть розстріляні.